Generacije

Home / Generacije

GENERACIJE

prvi korak
plesno gledališka predstava

Premiera v ponedeljek, 23. decembra 2024 ob 20.00 uri v Plesnem teatru Ljubljana
ponovitve: 26., 27., 28. decembra 2024

Več informacij: GENERACIJE – PRVI KORAK — Plesni Teater Ljubljana

 

Foto: Petra Hrovatin

 

Družba je bila od nekdaj sestavljena iz različnih generacij, ki so se med seboj dopolnjevale in sodelovale, medtem ko današnji način življenja in delitev dela zavirata stik med njimi, zato se medgeneracijski odnosi rahljajo.

Tako predstava skozi duete različnih generacij ustvarjalcev FOURKLORa poudarja  pomen povezovanja, sodelovanja in empatičnosti onkraj kapitalistične logike sebičnosti, tekmovalnosti in osamljenosti. V duetih se soočajo različne generacije ustvarjalcev starih od 16 do 60 let.

Še posebej bo izpostavljena pomembnost posameznika za kolektiv in v kolektivu ter kolektiva za posameznika. Poudarili bomo različnosti teles ter svobodo pri gibanju in ustvarjanju, ki plesalcem, podobno kot japonski koncept Ikigai, pomeni smisel obstoja oziroma vzrok za uživanje življenja. Zato bodo predstavili izpopolnjenost bivanja skozi iskreni stik z drugim – različnih Generacij.

 

Koreograf in režiser: Branko Potočan
Soustvarjalci in plesalci: Anamaria Bagarić, Jurij Krajnik, Jana Menger, Tajda Podobnik, Branko Potočan, Tini Rozman, Veronika Valdés
Avtor glasbe: Marko Brdnik
Dramaturg: Jernej Potočan
Oblikovalec svetlobe: Gregor Kuhar
Producentka: Mojca Ulaga
Produkcija: Vitkar zavod
Koprodukcija: Plesni teater Ljubljana

 

Predstava je del dvoletnega avtorskega opusa.

Predstava je nastala s podporo Ministrstva za kulturo Republike Slovenije in Mestne občine Ljubljana.

Predstava Generacije obeležuje 30-letnico skupine FOURKLOR in produkcije VITKAR zavoda.

Ustvarjalna pot koreografa in plesalca Branka Potočana

 

Branko Potočan: GENERACIJE

Kako lahko na odru delujejo skupaj – druga ob drugi –generacije različnih plesalcev?

Generacije plesalcev ZA: » Za dodajanje življenja / plesa dnevom in ne dni življenju.«

Raziskovanje za novo predstavo Branka Potočana in skupine Fourklor Generacije se nanaša na širšo družbeno problematiko. Dejstvo je, da se prebivalstvo v Evropi vse bolj stara, kar pa ni nujno negativno, saj daljše življenje (lahko) prispeva tudi k blaginji in kakovosti življenja. Starejša generacija se (na splošno) vse preveč čuti odrinjene na obrobje, obsojenih na življenje brez dotikov in stikanje brez stikov. Zato je nujno, da življenje živimo, dokler ga imamo pred očmi, dokler ga tipamo pod prsti in ga sprejemamo, dokler brsti.

Pomen projekta Generacije je predvsem v združevanju plesalcev različnih generacij na enem mestu; od mlajših plesalcev, do plesalcev, ki so v vrhuncu svojih karier, kot starejših, ki še vedno vsakodnevno vadijo in nastopajo in ki s svojim delovanjem dokazujejo, da je vredno – stopiti in nastopiti na odru skupaj, kar je najbolj dosledno vedela ena od legend svetovnega sodobnega plesa Pina Bausch. Združevanje generacij je vedno več kot samo to. Je odraz življa in življenja. In v Sloveniji, kjer je sodobni ples usidran kot samostojna umetniška zvrst vsaj od osemdesetih let naprej, so Generacije dobra popotnica tako preteklim, sedanjim, kot prihodnjim generacijam in njihovim dogodkom.

Dueti / dualizem kot sidrišče pojmovanja medsebojnega

Družba je bila od nekdaj sestavljena iz različnih generacij, ki so se med seboj dopolnjevale in sodelovale, medtem ko današnji način življenja in delitev dela zavirata stik med njimi, zato se medgeneracijski odnosi rahljajo. Pri tem je treba spoštovati medsebojne razlike, znanje, razumevanje, prilagajanje in uspešno interakcijo, kar je  v predstavi prikazano na način različnih duetov Branka Potočana in skupine Fourklor z generacijami ustvarjalcev, ki bodo razprli različne aspekte povezovanja, ki upoštevajo osebnostne razlike, starost, spol, znanje, izkušnje in sposobnosti. Vsak duet bo ustvaril svoj specifični mikrokozmos in bo odraz značilnosti in posebnosti svoje generacije, medtem ko se bo serija različnih duetov (predstavljanih v različnih prostorih) na koncu združila in zaokrožila projekt Generacije. Snovalec duetov Branko Potočan pri tem izhaja iz bistva človeka; tako kakor je jaz vedno samostojna osebnost, so vsi »dialoški partnerji« v duetih samostojne osebnosti, ki razmišljajo z lastno glavo in čutijo z lastnim srcem.

Smisel za obstoj kot Ikigai

Oziroma kakor pravi Branko Potočan: »Vsak je to, kar je.« In v tem kontekstu bodo skozi duete še posebej poudarili povezovanje, sodelovanje in empatičnost onkraj kapitalistične logike sebičnosti, tekmovalnosti in osamljenosti. Še posebej bo izpostavljena  svoboda pri gibanju in ustvarjanju; in sicer kot delo različnih teles v povezovanju z drugimi telesi, avtentičnimi telesi, ki so lahko debela, vitka, nizka, visoka, mlada, stara, moška in ženska. Tam najdemo vse. Moč in telesnost vsebine samega sporočila, omogočata, da se v ples prikliče prepoznavno mešanico humorja, žalosti in melanholije, polnem napetosti, tragikomedije in magičnega vzdušja, za mnoge bistvenih komponent človekovega notranjega življenja. Vse to asociativno predstavlja japonski koncept Ikigai, ki pomeni smisel obstoja oziroma vzrok za uživanje življenja. Japonci verjamejo, da skupek majhnih radosti v vsakdanjem življenju vodi v bolj izpopolnjeno bivanje, zato je izpopolnjenost bivanja skozi iskreni stik z drugim –  Generacije.

Utelešene zgodbe Generacij (sodobnega plesa)

Dejstvo je, da se je profesionalizacija sodobnega plesa v Sloveniji zgodila v osemdesetih letih; nekateri med njimi še vedno ustvarjajo in vanj vedno znova vabijo in mentorirajo generacijo za generacijo. V to generacijo se vsekakor vpisujeta dva stalna člana Fourklorja; Branko Potočan in Jana Menger. In s predstavo Generacije lahko nastopi čas, da se vsi skupaj srečajo – na enem mestu – v eni predstavi, ki lahko pridobi tudi nove generacije; bodisi mlajše bodisi starejše, ker ples je spomenik generacijam in generacije so spomenik plesu kot unikatni, svobodni in participativni umetniški formi, kajti vsi imamo Telo. In Telo pripoveduje zgodbe.

 

Branko Potočan, slovenski plesalec in koreograf je ustanovil Vitkar zavod leta 1994 kot neprofitni zavod za organizacijo in izvedbo kulturnih projektov z namenom produkcije projektov na področju sodobnega gledališča in plesa ter izvajanja različnih oblik usposabljanja.

Najpomembnejša dejavnost zavoda je produkcija plesno gledaliških predstav predvsem lastne skupine fizičnega gledališča Fourklor ter drugih gledaliških, glasbenih, cirkuških in multimedijskih projektov. Zavod organizira in vodi različne plesne in gledališke delavnice ter delavnice sodobnega cirkusa.

Estetika skupine Fourklor je vse od začetkov prepoznavna po značilni gibalni podobi svojega vodje. Zanj je značilen liričen in melanholičen pristop, pa tudi svežina humorja, domiselnost in iskrivost, neposrednost fizičnosti in teatralnost, v sebi združuje obvladovanje in posluh za različne umetniške prakse, hkrati pa je izjemno odprt za sodelovanje s široko paleto soavtorjev. Plesni izraz odkriva na osnovi vzorcev, navad in običajev, ki jih vsakokrat zajema iz okolja, v katerem deluje.

Potočan poseben poudarek namenja tudi raziskovanju specifičnih prostorov zunaj teatra in gib prepleta z elementi sodobnih cirkuških tehnik. Cirkus, kot metafora za življenje, mu predstavlja vir inspiracije. Mladim plesalcem predaja tudi znanje plesa na tkanini in vrveh ter od leta 2014 vodi umetniški projekt Cirkus na mesec s kontinuiranimi predstavami, nastopi, dogodki in uličnimi akcijami.

Od leta 2002 Vitkar organizira vsakoletni mednarodni festival uprizoritvenih umetnosti Rdeči revirji, ki poteka v Zasavju.

Od leta 1994 je Vitkar produciral preko 50 predstav.

Kontaktirajte nas

Imate kakšno vprašanje? Pišite nam.

Start typing and press Enter to search